badania laboratoryjne poznań

Dieta – autyzm. Jaki sposób żywienia powinien mieć pacjent w spektrum autyzmu?

Dzieci z autyzmem preferują na ogół pokarmy o wysokiej zawartości cukrów i tłuszczów, takie jak: pizza, zapiekanki, ciasta, batony czy lody. Chętnie spożywane pokarmy są zatem słodkie lub słone, a najczęściej odrzucane produkty są gorzkie lub kwaśne. Duże spożycie wspomnianych pokarmów może w rezultacie powodować u dzieci autystycznych wystąpienie nadwagi lub otyłości, cukrzycy typu 2 czy próchnicy zębów.

Zatem jaka dieta jest polecana?

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zazwyczaj nie lubią zmian, dlatego planując dietę, należy pamiętać, że  zmiany należy wprowadzać powoli. W menu stawia się na żywność jak najmniej przetworzoną, pozbawioną barwników, środków konserwujących i wzmacniaczy smaku. Zamiast wzmacniaczy smaku i soli z  powodzeniem można stosować naturalne zioła i przyprawy, które z jednej strony poprawiają apetyt i smak potrawy, a z drugiej korzystnie wpływają na poprawę trawienia. Mowa tu np. o majeranku, kminku, kurkumie, lubczyku, oregano, koperku, natce pietruszki itp. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://instytut-mikroekologii.pl/.

Drugim elementem, który należy wykluczyć z diety dziecka z autyzmem, są sztuczne słodziki, jakimi są aspartam, acesulfam, sachatyna, sukraloza, które mogą zaostrzać reakcje neurologiczne. Ważnym elementem jest też czytanie składu leków na etykietach, które często są bogate w tego typu słodziki. Zamiennikiem może być stevia czy ksylitol. Raczej unikamy takich słodzideł jak miód czy syrop klonowy ze względu na zawarty w nim cukier.

Dieta eliminacyjna w zaburzeniach ze spektrum autyzmu

Najczęściej zalecana dieta w autyzmie to dieta eliminacyjna, wykluczająca gluten i białka mleka. Pełna indywidualizacja zaleceń jest możliwa po dokładnej diagnostyce nadwrażliwości pokarmowych w badaniu ImuPro. Dieta dziecka z autyzmem, w oparciu o wspomniane badanie, może pomóc wyeliminować składniki pokarmowe, które mu szkodzą. W sytuacji występujących problemów jelitowych w autyzmie, warto rozważyć również diagnostykę mikrobioty jelitowej. Na podstawie wyników badań pacjent otrzymuje zalecenia dietetyczne oraz indywidualnie dobraną terapię mikrobiologiczną (probiotyczną), która może pomóc w odbudowie i wsparciu fizjologicznej mikrobioty jelitowej pacjenta.

Dieta-autyzm-przepisy

Dieta w terapii autyzmu, jest elementem niezbędnym i poprawiającym jakość życia. W celu ustalenia zaleceń żywieniowych, uzyskania przepisów w zaburzeniach ze spektrum autyzmu, wskazana jest konsultacja z dietetykiem. Poznań oferuje jednostkę medyczną – Instytut Mikroekologii (Sielska 6), gdzie można skorzystać ze wsparcia w tym zakresie, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej 61 862 63 35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *