zdrowa przekąska dla dziecka

Jak rozszerzać dietę niemowląt?

Schemat żywienia niemowląt jest obecnie tematem dosyć kontrowersyjnym. Wszystko dlatego, że eksperci co chwilę aktualizują informację, a metody wdrażania kolejnych produktów pożywczych do codziennego jadłospisu najmłodszych ulegają zmianom w krótkim czasie. Tak naprawdę trudno wdrożyć dietę, która mogłaby być optymalna. Powstało też tak dużo obowiązujących schematów, które znacznie się od siebie różnią, że powstaje problem w wyborze tego najlepszego.

Wiadomo na pewno, że najlepszym pokarmem dzieci do ukończenia 6 miesiąca życia jest naturalne mleko mamy. Niemowlęta, którym podaje się mieszanki mleczne, powinny mieć wdrożone pokarmy stałe nieco wcześniej. Uznaje się, że te pierwsze można podawać już w 5 miesiącu ich życia. Pierwsza zdrowa przekąska dla niemowlaka musi mieć postać płynną i zostać podana w ilości nie większej niż kilka łyżeczek. Zaleca się, by były to najpierw warzywa, takie jak marchewka, dynia bądź ziemniak, dopiero później słodsze owoce, między innymi jabłko. Każdy nowy składnik powinien być podawany w kilkudniowym odstępie czasu, by można było wykryć ewentualną nietolerancję.

6 miesiąc to dobry czas na zaserwowanie mięsa, jaj oraz kaszek zbożowych. W kolejnych miesiącach dieta może być rozszerzana o ryby, jogurty, kasze oraz pieczywo. Te produkty powinny być dobrze znane dziecku do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia.

Zasady rozszerzania diety

Jak wspomnieliśmy, każdy nowy składnik pokarmu powinien być wdrażany osobno. Nie można podawać jednocześnie kilku nowych produktów. Wszystko po to, by wykluczać ewentualne ryzyko niemożności rozpoznania uczulenia na konkretny alergen.

Dobrym rozwiązaniem jest też łączenie smaków tych, które dziecko znakomicie zna z tymi nowymi.

Warto wdrożyć regularny system nie tylko rozszerzania diety, ale także podawania posiłków. Specjaliści uznają, że najlepiej jest dostarczać 5 porcji każdego dnia, idealnie, jeśli te są serwowane o stałych porach. W każdym posiłku trzeba uwzględniać zróżnicowane składniki, by dostarczać dziecko wszelkich niezbędnych do jego rozwoju wartości.

Wraz z kolejnymi etapami rozwoju malucha, należy podawać posiłki o zmiennej konsystencji – na początku w tej płynnej, by systematycznie serwować większe kawałki. Pamiętajmy też, że porcja jedzenia dla dziecka jest mniejsza aniżeli osoby dorosłej.

Już po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecka warto zachęcać je do samodzielnego jedzenia. Dzisiaj niezwykle popularna jest metoda żywienia BLW. Ta uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka, ale również ich samodzielne wybory w kwestii wyboru spożywania poszczególnych produktów. Wiadomo oczywiście, że rodzice mają pełną kontrolę nad takim sposobem żywienia, natomiast ogromną zaletą jest to, że dziecko je dokładnie to, na co ma w danym momencie ochotę. Właśnie wtedy przydaje się zdrowa przekąska dla dziecka, która zaserwowana w różnej postaci zostanie przez malucha w pełni zaakceptowana.

To, w jaki sposób będziemy rozszerzać dietę od pierwszych miesięcy życia, ma ogromny wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój najmłodszych, ale również nawyki żywieniowe w życiu dorosłym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *