Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?

Wiele mówi się o specjalistycznych badaniach, które pozwalają ratować ludzkie życie. Dzięki nim możliwe staje się szybkie i skuteczne przeprowadzenie prawidłowej diagnozy, która pozwala na szybko przygotowanie odpowiedniego planu leczenia.

Jednym z nich jest rezonans magnetyczny, będący jedną z metod obrazowania, skupiających się na ocenie kondycji organów wewnętrznych. Stosowany jest w wielu sytuacjach – nowoczesne maszyny gwarantują bardzo dokładny obraz, co sprawia, że lekarz jest w stanie ocenić, co jest nie tak i w jaki sposób rozpocząć leczenie.

Niestety, wiele osób obawia się tego badania, niesłusznie porównując go z tomografią komputerową, w której problemem okazuje się promieniowanie. Do tego dochodzi rezonans magnetyczny z kontrastem, który także czasem jest poddawany niesprawiedliwej krytyce. Wszystko to sprawia, że warto wyjaśnić, jak wygląda prawda.

Czy warto udać się na rezonans?

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że w odróżnieniu od tomografii, rezonans nie generuje promieniowania. Nie wpływa więc negatywnie na komórki organizmu. Sprawia to też, że może być wykonywany wielokrotnie. Bez względu na to, czy ma być to rezonans magnetyczny głowy, kręgosłupa, brzucha czy może innej części ciała.

Nowoczesne aparaty MR zapewniają ponadto wysoki komfort samego badania. Są one specjalnie przystosowywane do osób otyłych, a także do klaustrofobików. Dzięki temu zmniejszą poczucie zamknięcia i ciasnoty. Jeśli zaś chodzi o rezonans z kontrastem, wiele zależy od tego, w jaki sposób pacjent reaguje na środek kontrastujący, zwiększający precyzję obrazowania. W przypadku choroby nerek, nie może on zostać podany. Co jednak istotne, przed każdym badaniem lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, a jeśli jest to konieczne, także dodatkowe badania, które mogą potwierdzić lub wykluczyć gotowość do całej procedury.

Mając to wszystko na uwadze, warto podkreślić, że omawiana metoda jest w pełni bezpieczna. Nie trzeba się więc jej obawiać. Wręcz przeciwnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *